Avukatlık Mesleğinin Ekonomi Politiği Kasım Akbaş

ISBN:

Published: 2011

Paperback

296 pages


Description

Avukatlık Mesleğinin Ekonomi Politiği  by  Kasım Akbaş

Avukatlık Mesleğinin Ekonomi Politiği by Kasım Akbaş
2011 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 296 pages | ISBN: | 3.26 Mb

Toplumsal, siyasal ve iktisadi gelişmeler, orta sınıf mensubu olan avukatların konumlarını dışarıdan etkilerken, bir süredir yaşanmakta olan hukuksal değişim ya da dönüşüm de, avukatların yaptıkları işin niceliğini ve niteliğini içeridenMoreToplumsal, siyasal ve iktisadi gelişmeler, orta sınıf mensubu olan avukatların konumlarını dışarıdan etkilerken, bir süredir yaşanmakta olan hukuksal değişim ya da dönüşüm de, avukatların yaptıkları işin niceliğini ve niteliğini içeriden etkilemektedir.

Hukuksal çıktı, modern ticari işletmenin unsurları ile doğrudan ilişkilidir ve bu çıktının sağlanmasında işlev gören avukatın yeri eskisi gibi sağlam değildir. Hukuk alanı, giderek sermaye birikim rejiminin niteliklerinin belirlendiği bir alan olması nedeniyle kapitalizmin yasalarını içselleştirmekte, böylece hukuksal hizmet metalaşmaktadır.Artık mesele, avukatlık emek gücü piyasasında ve emek süreçlerinde benzeri bir değişimin yaşanıp yaşanmadığının saptanmasıdır.

Bu alanda emek gücü arzının, yani avukat sayısının arttığı uzunca bir zamandır dile getirilmektedir. Bu artış, mesleğe yeni katılanlar açısından kendi bürolarında bir serbest meslek faaliyeti olarak yürütülememesini de giderek beraberinde getirmektedir. Bu da köylü ve zanaatkârların işçileşmesinin ön koşulunun avukatlar açısından da geçerli olmaya başladığını akla getirir. Bir diğer deyişle, ücretli avukatlık arızi bir olgu değildir- giderek esas hale gelmeye başlamıştır.Enter answer

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Avukatlık Mesleğinin Ekonomi Politiği":


pennfloodconsulting.com

©2012-2015 | DMCA | Contact us